Erkek Kısırlığı

Erkek kısırlığı, erkeğe bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkan kısırlık durumudur. Kısırlık ya da diğer adıyla infertilite, düzenli ve korunmasız en az 1 yıl cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumudur. Evli çiftlerin %60–75’inde genellikle ilk 6 ay içinde gebelik oluşur. Bu oran 1 yıl içinde %90 düzeyine ulaşmaktadır.  Erkek kısırlığı tüm toplumlarda üreme yaşındaki erkeklerde ciddi bir sağlık sorunu gibi gözükmektedir. Genel olarak kısırlığın altında yatan nedenlerin üçte biri erkeğe, üçte biri kadına, üçte biri de hem erkeğe hem de kadına ait nedenlerdir. Dolayısıyla kısırlığın yaklaşık %50’sinde erkeğe bağlı nedenler rol oynamaktadır.

Erkek Kısırlığı Tanısı Nasıl Konur?

Kısırlık nedeniyle başvuran bir erkeğin başlangıç değerlendirmesinde dikkatli bir öykü alınmalıdır. Mümkünse birer ay arayla yapılmış en az iki adet sperm tahlili (semen analizi) istenmelidir. Ayrıca hastanın testis, penis ve prostat gibi üreme organları ve genel muayenesi yapılmalıdır.

Hastanın cinsel hayatı, geçirilmiş çocukluk hastalıkları ve ameliyatlar, ailede kısırlık öyküsü, olası toksinlere maruz kalma durumu, geçirilmiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kullanılan ilaçlar, tütün ürünleri kullanma alışkanlığı, alkol tüketimi ve spor gibi yaşam tarzı sorgulanmalıdır. Ayrıca eşin üreme potansiyeli ile ilgili araştırmalar hakkında genel bilgi alınmalıdır.

Spermiyogram yani semen analizi, iki veya üç günlük bir cinsel perhiz sonrası yapılır. Meni örneği analiz için oda ısında korunur. Semen analizi erkeğin üreme potansiyeli değerlendirilmesinde en önemli tetkiktir. Ancak semen analizi ile kişilerim kısır olup olmadığına karar verilemez.

sperm tahlili
sperm tahlili

Erkek Kısırlığının Tedavisi Nasıldır?

Tedavi altta yatan nedene göre değişir. Erkeğe bağlı kısırlık genellikle ilaç ya da cerrahi yolla tedavi edilebilmektedir. Bu yollarla tedavinin başarısız veya mümkün olmadığı durumlarda, aşılama, tüp bebek, ve mikroenjeksiyon gibi üremeye yardımcı tedavi yöntemleri kullanılır.

Erkek kısırlığında ilaç tedavisi nedene yönelik ya da genel tedavi olarak uygulanabilir. Gerektiğinde sperm sayısını artırıcı ilaçlar kullanılır.

Erkek kısırlığının en çok bilinen ve cerrahi olarak düzeltilebilir nedeni varikosel adı verilen hastalıktır.

varikosel
varikosel

Varikosel, testislerin etrafındaki toplar damarların genişlemesiyle oluşan bir hastalıktır. Genişlemiş olan bu damarlar içinde göllenmiş olan kan, testislerin bulunduğu ortamın ısısını artırır ve testislerdeki erkek üreme hücrelerinin üretimini (spermatogenezis) bozar ve kısırlığa neden olur. Varikoseli olan bir hastada semen analizinde bozukluk yok ise ameliyat önerilmez, fakat semen analizinde bozukluk mevcutsa ameliyat uygulanmalıdır.

Yorum Yaz