Mesane Kanseri

Mesane kanseri ya da mesane tümörü, idrar kesesinin iç yüzünü örten mukoza tabakasındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak kansere dönüşmesi sonucu oluşur. Mesane kanseri oldukça yaygın görülür. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Hastalık her yaşta görülebilse de, daha çok yaşlı kişilerde ortaya çıkar.

Mesane Kanseri Kimlerde Sık Görülür?

Mesane kanserinin tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte olası risk faktörleri şunlardır;

  • Sigara kullanmak
  • sık ve uzun süreli mesane enfeksiyonu
  • Kimyasal maddelere maruz kalma
  • Daha önce alt karın bölgesine radyoterapi yani ışın tedavisi uygulanmış olması

Mesane Kanseri Belirtileri

En sık görülen  belirti idrarda kan görülmesidir. İdrardaki kan genellikle gözle görülür şekildedir. Ağrısız ve pıhtılıdır. Sık idrara çıkma ihtiyacı, acil idrara çıkma ihtiyacı, idrar yaparken sırtta veya alt karın bölgesinde ağrı gibi belirtiler de görülebilir.

Mesane Kanserinin Tanısı

Mesane  kanserinde en önemli tanı aracı sistoskopidir. Sistoskopi kamera ve video sistemi ile mesane içinin muayene edilmesi işlemidir.  Sistoskopi sırasında,  sistoskop adı verilen ince ve tüp şeklindeki bir alet ile idrar yollarından girilerek mesane incelenmekte ve gerekli görüldüğü takdirde muayene amacıyla biyopsi yani şüpheli alandan inceleme için doku parçası alınmaktadır.

Mesane Kanserinin Tedavisi

Mesane kanserinde uygulanacak olan tedavi, hastalığın evresine göre değişmektedir. Tedavi seçeneğine karar vermede hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktörler etkilidir. TUR-Mesane, mesanenin tamamen çıkarılması (radikal sistektomi) ve bağırsaklardan mesane yapılması (yeni mesane, yapay mesane)kemoterapi ve radyoterapi tedavi seçenekleri arasındadır.

TUR-Mesane Ameliyatı

Mesane kanseri tedavisi, kanserin bulunduğu evreye göre değişirHastalığın erken evresinde yapılacak ilk iş, kapalı bir ameliyat yöntemi olan TUR mesane ameliyatı ile kanserin mesaneden kazınmasıdır. Bu ameliyatta idrar kanalından özel bir alet ile girilir, kanser dokusu kazınır ve parçalar vücut dışına alınarak inceleme için patoloji laboratuvarına gönderilir.  Daha sonra bir idrar sondası takılır ve işleme son verilir. Kanama ve pıhtı oluşmaması için bir gün süreyle i yıkamak gerekebilir. Genellikle ertesi gün sonda çekilir ve hasta taburcu edilir.

Yapılan patolojik incelemede, kanserin idrar kesesinin kas tabakasına ulaşmadığı tespit edilirse yani kanserin yüzeyel olduğu anlaşılır. Bu durumda yapılan TUR mesane ameliyatı yeterli olur. Ancak bazı durumlarda bu kapalı ameliyata ek olarak, hastalığın tekrar oluşmaması ya da ilerlememesi için mesane içine kanser hücrelerini öldüren kemoterapi ilaçları ya da vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren tüberküloz aşısı mikrobu verilmesi gerekebilir.  Bazen kanser tekrarlayabilir, bu durumda bu süreç  tekrarlanır, yeniden TUR mesane ameliyatı uygulanır, kazınan kanser hücreleri tekrar  patolojik incelemeye gönderilir ve bu sonuca göre tekrar bir tedavi şekli belirlenir.

Radika Sistektomi

Yüzeysel mesane tümörlerinin ilerlemesi durumunda, yapılan kapalı ameliyatta kanser kas tabakasına ilerlemiş olarak tespit edilirse ya da yüzeysel olmasına rağmen hastalık mesanenin birçok yerine yayılmış durumdaysa idrar torbası ameliyat ile tamamen alınır. Bu işleme radikal sistektomi adı verilir. Bu işlem açık ya da kapalı yani laparoskopik ya da robotik olarak yapılabilir.
Mesanenin alınması ameliyatı büyük bir ameliyattır. Bu ameliyatta mesane, mesane çevresindeki yağ dokuları, prostat, meni kesesi ile meni kanallarının uç kısımları alınır.

Mesane çıkarıldıktan sonra etraftaki lenf bezleri de çıkartılır. Daha sonra böbrekten gelen üreter adı verilen idrar kanallarının uçları bağırsaklardan alınan yaklaşık 15 cm uzunluğundaki bir parçanın bir ucuna bağlanır. Bağırsajk parçasının diğer ucu karın duvarına ağızlaştırılır. Bu işleme konduit (ileal loop) denir. Bu hastalar daha sonra ürostomi torbası denilen özel bir torba taşımak zorundadırlar. Hastanın idrarı bu torbada toplanır.

Bir diğer yöntem ise bağırsaktan yapay mesane  yapılmasıdır. Bu yöntemde 30-45 cm uzunluğunda bir bağırsak kullanılarak yeni bir mesane yapılır. İdrar kanalları bu yeni mesaneye bağlanır. Bu mesane normal idrar yoluna bağlanır.
Mesane kanseri olup da ameliyat olmak istemeyen ya da  diğer sağlık sorunları nedeniyle ameliyat uygulanamayacak olan hastalarda kemoterapi (ilaç tedavisi) ya da radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır. Bazı hastalarda ise TUR mesane ameliyatı ile tümör dokuları alınabildiği kadar alınır ve ardından kemoterapi ve radyoterapi verilir.

Yorum Yaz